Innovative Produkte und Wirkstoffe von SCHAUMANN
Innowacyjne produkty Trzoda

SCHAUMA PRO TAB – Superdawka probiotyku dla wzmocnienia statusu zdrowotnego prosiąt

SCHAUMA PRO TAB wspomaga zdrowie odsadzanych prosiąt
SCHAUMA PRO TAB wspomaga zdrowie odsadzanych prosiąt


SCHAUMA PRO TAB jest kombinacją wysokiej dawki probiotycznych substancji czynnych tj. BONVITAL i CERABAC, które w formie tabletki musującej podawane są wraz z pójłem. Superdawka probiotyku wspiera prosięta zarówno w sytuacjach stresowych związanych z odsadzaniem, jak i po leczeniu antybiotykami. Badania praktyczne ISF z udziałem SCHAUMA PRO TAB potwierdzają redukcję zakażenia drobnoustrojami i poprawę przyrostów.  

Podczas odsadzania występuje wiele czynników, które mogą wywołać biegunki i osłabić status zdrowotny prosiąt. Istotnym aspektem pomagającym prosiętom przetrwać ten stresujący okres jest wzmocnienie zdrowia ich jelit.

Odsadzanie i podawanie antybiotyków osłabia zdrowie jelit  

Podczas odsadzania prosięta muszą uporać się z odstawieniem od lochy, a ich jelito musi przestawić się na nowy skład paszy: zamiast mleka matki strawiona musi zostać przede wszystkim pasza oparta na komponentach roślinnych. W tej fazie często dochodzi do mniejszych poborów paszy. Do zakłócenia równowagi mikroflory jelit przyczynia się również antybiotykoterapia. 

Zdrowe jelito tworzy barierę dla bakterii chorobotwórczych 

Jelito jest centralnym elementem układu immunologicznego. Gdy flora jelitowa jest stabilna, organizm dobrze broni się przed bakteriami chorobotwórczymi. Zdrowa błona śluzowa jelit zasiedlona jest przez „korzystne“ mikroorganizmy, które pełnią funkcję bariery chroniącej jelita. Zajmują one wszystkie miejsca wiążące na błonie śluzowej, zapobiegając osiedlaniu się na niej patogenów (rys.1, A).

Niestabilna flora jelitowa osłabia układ immunologiczny 

Stres związany z odsadzaniem oraz leczenie antybiotykami mają znaczący wpływ na stabilność flory jelitowej i tym samym na funkcje ochronne błony śluzowej. Gdy dochodzi do utraty „dobrych“ bakterii jelitowych, bakterie chorobotwórcze mogą zasiedlić osłabioną błonę śluzową i zmniejszyć odporność organizmu (rys. 1, B oraz C). Procesy trawienne są zakłócone i pojawiają się zaburzenia trawienne.

Superdawka probiotyku BONVITAL i CERABAC 

BONVITAL oraz CERABAC to probiotyczne substancje czynne firmy SCHAUMANN, dodawane od lat z sukcesem do produktów dla prosiąt. Opracowując SCHAUMA PRO TAB firma SCHAUMANN stworzyła produkt specjalny, który swoje zastosowanie znajduje w fazach szczególnie wymagających. Superdawka oznacza doraźne i ukierunkowane podanie bardzo wysokich ilości probiotyku w postaci tabletki musującej. 

Wynik badania: wyższe dzienne przyrosty, 90% mniej bakterii E. coli 

Badania ISF Schaumann Forschung  w centrum Gut Hülsenberg potwierdzają skuteczne oddziaływanie superdawki BONVITAL i CERABAC na skład flory jelitowej. Superdawkę podawano jednej grupie prosiąt odsadzonych. Tydzień po umieszczeniu w chlewni porównano zarówno dzienne przyrosty, jak i ilość E. coli w kale zwierząt. Grupa, która otrzymywała superdawkę miała wyższe dzienne przyrosty przy lepszym zużyciu paszy. Ale dla udanego odsadzania najważniejszym kryterium  był o 90% niższy wskaźnik obecności w kale bakterii E. coli w porównaniu do grupy kontrolnej, której nie podawano superdawki (rys.2).

Zastosowanie przed lub po odsadzaniu 

Z nową, innowacyjną tabletką musującą SCHAUMA PRO TAB można w prosty i skuteczny sposób zabezpieczyć fazę odsadzania lub antybiotykoterapię, wykorzystując pozytywne oddziaływanie wysokich ilości niezawodnych substancji czynnych Schaumanna: BONVITAL i CERABAC. Zaleca się podawać przed odsadzeniem jedną tabletkę rozpuszczoną w 10 l preparatu mlekozastępczego dla 10 prosiąt, a po odsadzeniu jedną tabletkę rozpuszczoną w 10 l dla 50 prosiąt. Tabletki są proste w użyciu i łatwo je dozować (łatwo się rozpuszczają).

Zdrowa błona śluzowa  w porównaniu z błoną osłabioną i zasiedlona niepożądanymi bakteriami
Zdrowa błona śluzowa w porównaniu z błoną osłabioną i zasiedloną niepożądanymi bakteriami
SCHAUMA PRO TAB zmniejsza ilość E. coli
SCHAUMA PRO TAB redukuje ilość E. coli