Sukces hodowcy
Porady Trzoda

Stabilna wydajność mimo rosnących temperatur latem

Trzoda

Wysokie temperatury często przyczyniają się do spadku wydajności i wystąpienia stresu cieplnego.  Teraz duże znaczenie dla powodzenia hodowli ma odpowiednie zarządzanie i żywienie. Wysokie temperatury latem wymagają wprowadzenia specjalnych środków mających na celu redukcję oddziaływania stresu cieplnego na świnie. 

Temperatura, w której zwierzęta czują się dobrze, jest w dużej mierze uwarunkowana ich wiekiem. Gdy jednak temperatura na zewnątrz powoduje, że na termometrze wewnątrz chlewni słupek idzie mocno w górę, cierpią wszystkie zwierzęta.

Pierwszym objawem stresu cieplnego jest spadek poboru paszy. Dla loch spadek ten wynosi 190 g/dzień dla każdego °C powyżej 22°C. Oprócz wysokiej temperatury na zewnątrz, zwierzętom dokucza również tak zwane ciepło metaboliczne. Jest to ciepło powstające w wyniku procesów trawiennych i metabolicznych, zachodzących w organizmie. 

W stresie cieplnym przemiany metaboliczne mocno obciążają organizm. Rośnie ilość wolnych rodników, które między innymi zwiększają przepuszczalność błony śluzowej jelit i uszkadzają komórki.
 Świnie, w przeciwieństwie do ludzi, nie wydzielają potu, a w nowoczesnych systemach hodowlanych nie mają prawie żadnej możliwości ochłodzenia się w błocie. Dlatego też szczególnie ważne jest monitorowanie żywienia i podejmowanie odpowiednich działań. 

Dzięki adekwatnym działaniom w zakresie zarządzania i żywienia można skutecznie wesprzeć zwierzęta podczas stresu cieplnego i załagodzić tym samym jego skutki.
 

Jak walczyć ze stresem cieplnym u świń
Środki zaradcze w celu redukcji stresu cieplnego u świń

 

Koncept firmy SCHAUMANN oraz linia produktów dla ukierunkowanego wsparcia hodowcy:

CERAVITAL XP - Produkt fermentacji

  • poprawia strawność składników odżywczych
  • odciąża jelita

CELLTOP - Mieszanka paszowa uzupełniająca

  • chroni komórki przed stresem oksydacyjnym
  • wzmacnia odporność 

SCHAUMA LIPO PLUS - Koncentrat tłuszczowy

  • wysoka wartość energetyczna
  • odciąża przemianę materii

SCHAUMACID - Kombinacja kwasów

  • zabezpiecza higienę paszy
  • stabilizuje zdrowie jelit

Doradcy SCHAUMANN-a chętnie pomogą opracować indywidualne strategie żywieniowe. Porozmawiaj z nami!