Sukces hodowcy
Porady Bydło

MiMag dla zdrowego żwacza i spokojnych, witalnych opasów

Bullen am Futtertisch

Niepokój w oborze i zaburzenia metaboliczne spowodowane kwasicą żwacza mają wiele przyczyn i stanowią istotny czynnik ryzyka dla zdrowia zwierząt i opłacalności opasu. Stworzona przez ISF Schaumann Forschung innowacyjna substancja czynna MiMag to wysoce przyswajalne źródło magnezu o znakomitej pojemności buforowej. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu dawek dla opasów można skutecznie poprawić zdrowotność żwacza i racic oraz zoptymalizować spokój zwierząt. W tym celu od lat stosuje się bufor, np. wodorowęglan sodu. Bufor pomaga ustabilizować wartość pH żwacza, szczególnie w ciepłych miesiącach i przy stosowaniu dużych ilości paszy treściwej. Dzięki temu ograniczone zostaje ryzyko kwasicy, opasy pobierają więcej paszy i poprawia się stan racic. 

Magnez - bufor, który może więcej

Obok znanego buforu węglanowego, do buforowania żwacza nadaje się także tlenek magnezu ze swoimi znakomitymi właściwościami podnoszącymi wartość pH. Różni się on jednak znacznie względem jakości od standardowego wodorowęglanu sodu. Skuteczność tlenku magnezu jest ściśle powiązana ze źródłem i z rozpuszczalnością. Tu właśnie wkracza do akcji MiMag, innowacyjna substancja czynna firmy SCHAUMANN. To opracowana przez Instytut ISF Schaumann Forschung kombinacja wysoce przyswajalnego źródła magnezu o znakomitej pojemności buforowej. W wyniku specjalnego procesu mielenia tlenek magnezu ulega mikronizacji i aktywacji. W ten sposób powstaje większa powierzchnia ze strukturą o dużej porowatości (rys.1). Dzięki powiększeniu powierzchni wzrasta ponad czterokrotnie rozpuszczalność i buforowość w porównaniu do tradycyjnego tlenku magnezu (rys.2). 

Co wyróżnia MiMag

Badania potwierdzają buforowość MiMag. Silne oddziaływanie na wartość pH widać wyraźnie, gdy 3 g tlenku magnezu lub MiMag rozpuści się w 40 ml powszechnie używanego octu. Przy pomocy paska testowego można w łatwy sposób na podstawie zmiany koloru odczytać wpływ na wartość pH (rys.3). MiMag podnosi wartość pH bardzo kwaśnego octu z 2,3 na ok. 8,5 w wyraźnie zasadowym obszarze. Tradycyjny tlenek magnezu pozwala osiągnąć wartość pH 5,0 (rys.3).

Z MiMag spokojne opasy 

Magnez to nie tylko wartościowy bufor żwacza, pierwiastek pełni również wiele funkcji w procesach metabolicznych, zwłaszcza w przekazywaniu bodźców w układzie nerwowym i w rozluźnianiu mięśni. Magnez wpływa uspokajająco na opasy. W znacznej części jest on pobierany w żwaczu i w związku z tym najlepiej, aby dostępny w postaci rozpuszczonej. 

MiMag robi różnicę

Dzięki ośmiokrotnie wyższej rozpuszczalności mikronizowanego tlenku MiMag, dla metabolizmu opasów dostępna jest znacznie wyższa ilość magnezu. Zwierzęta są spokojniejsze i pobierają więcej paszy. Spada ryzyko kontuzji. Rezultatem stosowania MiMag są wyższe dzienne przyrosty, mniej strat i bardziej żywotne zwierzęta.
MiMag jest dostępny w produktach RINDAMAST UNI, RINDAMAST UNI ASS-CO oraz RINDAMAST UNI RVI.

1.000-krotne powiększenie tlenku magnezu i MiMag (mikroskop)
Rys.1 Tysiąckrotne powiększenie tlenku magnezu i MiMag (mikroskop)
Rozpuszczalność magnezu w żwaczu przy wartości pH 6,0
Rys.2 Rozpuszczalność magnezu w żwaczu przy wartości pH 6
Test wartości pH z powszechnie stosowanym tlenkiem magnezu i MiMag w roztworze octu
Rys.3 Test wartości pH z powszechnie stosowanym tlenkiem magnezu i MiMag w roztworze octu