Sukces hodowcy
Porady Zakiszanie

Wysokiej jakości kiszonka jesienna pozwoli zaoszczędzić na paszy treściwej

Herbstsilagen

Zbiory jesienne z użytków zielonych charakteryzują się, z uwagi na ulistnienie, wysoką strawnością i ponadprzeciętną zawartością białka surowego. Wyprodukowanie smacznej kiszonki w związku z niską zawartością cukru roślinnego stanowi nie lada wyzwanie. Trzeba również zapobiec ryzyku fermentacji masłowej, występującej często w niezaprawionych kiszonkach jesiennych. 

Poprawa właściwości zakiszających

Zakiszczacze BONSILAGE FORTE oraz BONSILAGE PLUS w znacznym stopniu poprawiają właściwości zakiszające pokosu jesiennego. Dzięki dynamicznej produkcji wysokich ilości kwasu mlekowego, kiszonki jesienne bardzo szybko osiągają optymalną wartość pH. Długotrwałemu zahamowaniu ulega działanie szkodników fermentacji, np. tych, które odpowiadają za powstawanie kwasu masłowego.

Wykorzystanie całego spektrum węglowodanów

Ze względu na niskie stężenie cukrów w roślinach, bardzo ważną rzeczą jest, aby zastosowane szczepy bakterii kwasu mlekowego wykorzystywały większość węglowodanów rozpuszczalnych w wodzie. Bakterie kwasu mlekowego, zawarte w produkcie BONSILAGE FORTE, efektywnie wykorzystują niedostępne dotąd dla innych szczepów tzw. węglowodany zapasowe i aktywnie hamują namnażanie się bakterii Clostridium, szczególnie w kiszonkach o przedziale suchej masy < 30%. W ten sposób przyczyniają się one do szybkiego obniżenia wartości pH i stabilnej fermentacji kiszonki.

Zdrowe zwierzęta i niższe koszty paszy

Zastosowanie BONSILAGE w kiszonkach jesiennych opłaca się potrójnie. Odpowiednio ukierunkowana fermentacja materiału wyjściowego hamuje rozwój kwasu masłowego, sprzyja produkcji kwasu mlekowego i w ten sposób zapobiega degradacji białka w mokrych kiszonkach jesiennych. W efekcie krowy pobierają więcej składników odżywczych z paszy objętościowej. Dzięki temu można ograniczyć zakup drogich komponentów białkowych.
 

jesienne zbiory
Rys.1 Jesienne zbiory charakteryzują się wysokimi wartościami odżywczymi oraz trudnymi właściwościami zakiszającymi
  Kiszonki zaprawione BONSILAGE mieszczą się w optymalnym zakresie pH
Rys.2 Kiszonki zaprawione BONSILAGE mieszczą się w optymalnym zakresie pH
   Wysokie walory smakowe kiszonek z pokosu jesiennego
Rys.3 Wysokie walory smakowe kiszonek z pokosu jesiennego
BONSILAGE dla kiszonek jesiennych
BONSILAGE dla kiszonek jesiennych