Sukces hodowcy
Wyniki badań Trzoda

Poprawa wykorzystania paszy i wyższe dzienne przyrosty w tuczu świń z CERAGEL

Mastschweine am Trog

Skuteczna bariera jelit chroniąca przed pobieraniem niepożądanych substancji ma szczególne znaczenie dla zachowania statusu zdrowotnego zwierząt. Duże zagrożenie dla świń stanowią toksyny, wytwarzane przez mikrorganizmy w przewodzie pokarmowym lub pobierane wraz z paszą. Małe ilości toksyn pobierane w sposób ciągły przez dłuższy czas nie dają typowych oznak zatrucia, lecz prowadzą do redukcji wydajności zwierząt, a w szczególności do gorszego wykorzystania paszy.

CERAGEL chroni przewód pokarmowy

Firma SCHAUMANN opracowała substancję czynną na bazie alg o nazwie CERAGEL. Specjalna metoda obróbki alg zmienia ich strukturę, umożliwiając skuteczniejsze wiązanie bakterii chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym. W ten sposób toksyny i patogeny nie biorą udziału w przemianach metabolicznych, ale są wydalane z kałem. Dzięki temu świnie mają do dyspozycji większą ilość energii i składników odżywczych, co przekłada się na lepszą wydajność tuczu.

Badania ISF w Gut Hülsenberg w zakresie skuteczności CERAGEL

Aby zbadać wpływ CERAGEL na wydajność tuczową i poubojową świń, Instytut ISF Schaumann Forschung  przeprowadził dwa badania żywieniowe w Gut Hülsenberg. W tym celu poddano obserwacji tuczniki (każdorazowo 400 zwierząt), o przedziale wagowym ok. 28-110 kg przez okres 84 dni, a następnie poddano ocenie dane zebrane w rzeźni. Podczas trójfazowego okresu tuczu zwierzęta podzielono na dwie grupy żywieniowe. We wszystkich trzech fazach tuczu podawano tę samą paszę z tą różnicą, że grupie badanej podawano również CERAGEL. Przez cały czas spuszczano z wanien umieszczonych pod kojcem gnojowicę w celu pobrania próbek, żeby dokonać jej analizy pod kątem zawartości składników i homogenności.

Wyższe dzienne przyrosty i lepsze wykorzystanie paszy z CERAGEL

Zastosowanie CERAGEL przyczyniło się do znacznej poprawy dziennych przyrostów w fazie tuczu w obu próbach (rys. 1). W pierwszej próbie średni dzienny przyrost wyniósł 30 g lub w obliczeniu o 3% więcej, a w drugiej próbie nawet 53 g lub 5,7% więcej. Nie było to jednak spowodowane wyższym poborem paszy przez zwierzęta, lecz poprawą dostępności składników odżywczych z paszy. Zastosowanie CERAGEL poprawiło również wykorzystanie paszy w obu próbach (rys. 2). Średnio w obu próbach potrzeba było o 140 g mniej paszy na kg przyrostu masy ciała. W efekcie, w badanej grupie zwierzęta osiągnęły średnio o 4,2 kg wyższą masę na koniec tuczu, przy takim samym poborze paszy w obu grupach. Wyższa masa na koniec tuczu miała swoje przełożenie na wyższe zyski z uwagi na wydajność tuczową i poubojową świń. W obu próbach uzyskano dodatkowy przychód w wysokości ok. 3,20 € na tucznika.

Z CERAGEL bardziej jednorodna gnojowica

Badania przeprowadzone w Gut Hülsenberg wykazały, że CERAGEL po przejściu przez przewód pokarmowy pozostaje aktywny jeszcze w gnojowicy. W teście sedymentacyjnym, ze względu na żelotwórcze właściwości CERAGEL, stałe cząstki gnojowicy  w badanej grupie zachowały swoją strukturę dwa razy dłużej niż stałe składniki w grupie kontrolnej. Ta znacznie lepsza homogenność gnojowicy została dostrzeżona przez wielu hodowców. Dzięki zastosowaniu CERAGEL nie mają oni żadnych problemów z pływającym „kożuchem” na gnojowicy, nawet przy wysokim udziale jęczmienia w dawce.

 

Wyższe przyrosty z  CERAGEL
Rys. 1: Zastosowanie CERAGEL prowadzi do poprawy dziennych przyrostów w tuczu świń
Poprawa wykorzystania paszy z CERAGEL
Rys.2. CERAGEL poprawia wykorzystanie paszy