Sukces hodowcy
Wyniki badań Trzoda

CERAVITAL XP poprawia przyswajalność białka surowego

Schwein

Badanie, przeprowadzone w centrum Gut Hülsenberg, potwierdziło znakomitą skuteczność CERAVITAL-u XP. Okazało się, że CERAVITAL XP zagwarantował wysokie dzienne przyrosty, stabilny poziom chudego mięsa, wysoką efektywność przyswajania paszy przy zmniejszonych ilościach białka surowego w dawce lub wahaniach w zakresie jakości paszy. W badaniu wzięło udział 300 tuczników ogółem (DanAvl x Duroc). Zostały one podzielone na trzy grupy (po 100 zwierząt każda), które otrzymywały różne mieszanki paszowe wg krzywej żywieniowej (rys.1):

  • Grupa kontrolna: Typowy skład mieszanki paszowej
  • Grupa I: Redukcja poekstrakcyjnej śruty sojowej (44) o 3%
  • Grupa II: Redukcja poekstrakcyjnej śruty sojowej o 3% i dodatek CERAVITAL XP

Po 42 oraz 77 dniach zważono wszystkie zwierzęta oraz sprawdzono ich parametry wydajnościowe. Mniejsza zawartość białka surowego w mieszance miała duży wpływ na wyniki badania, zwłaszcza w pierwszym okresie. Zwierzęta grupy I i II osiągnęły o 1,6% niższe przyrosty aniżeli grupa kontrolna. To nie zaskakuje, ponieważ budowanie umięśnienia jest na na początku wyraźniejsze. Pod koniec tuczu ilość tłuszczu zwiększa się bardziej niż masa mięśni. Niemniej jednak CERAVITAL XP pomógł skompensować mniejszą ilość białka surowego w mieszance dla grup I i II, a zwierzęta osiągnęły nawet nieco wyższe przyrosty w porównaniu do świń w grupie kontrolnej (rys.2). 
W czasie drugiego ważenia, po 77 dniach, oddziaływanie redukcji białka surowego na dzienne przyrosty w grupie I, nie było już tak znaczne (-0,5 %). Za to CERAVITAL XP działał jako prawdziwy stymulator wzrostu: W porównaniu do grupy kontrolnej, dodanie CERAVITAL-u XP do paszy pozwoliło nie tylko wyrównać przyrosty, ale przyczyniło się do ich zwiększenia o średnio 2,5%, a także do lepszego wykorzystania paszy o 2,3 % (rys.2).

CERAVITAL XP - Wpływ na mięsność

Rezultaty stosowania CERAVITAL-u XP odnoszą sie nie tylko do parametrów wydajnościowych, dziennych przyrostów oraz zużycia paszy, ale także do jakości tuszy. Zwierzęta, które otrzymywały CERAVITAL XP przy zredukowanej ilości białka (grupa II) cechował wyższy udział mięsa chudego (rys.3).

 

Skład dawek
Rys.1 Skład dawek paszowych
CERAVITAL XP zwiększa dzienne przyrosty
Rys.2 CERAVITAL XP przyczynia się do poprawy dziennych przyrostów i zmniejszenia nakładu paszy
CERAVITAL XP zabezpiecza udział chudego mięsa, mimo redukcji soi
Rys.3 CERAVITAL XP zabezpiecza udział chudego mięsa, mimo redukcji soi