
Badanie: RUMIVITAL®b zapewnia optymalne wykorzystanie paszy w tuczu opasów

RUMIVITAL®b to efekt pracy Instytutu ISF Schaumann Forschung nad udoskonaleniem substancji czynnej RUMIVITAL dla procesów fermentacyjnych w klasycznych dawkach przeznaczonych na tucz opasów. RUMIVITAL®b zwiększa skuteczność trawienia skrobi, zwłaszcza w dawkach żywieniowych na bazie kukurydzy i w mieszankach paszowych z dużym udziałem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Potwierdzają to zarówno wyniki ISF, jak i testy praktyczne.
W tuczu opasów ważne jest optymalne wykorzystanie paszy, wysokie dzienne przyrosty oraz dobra jakość tuszy. Składniki pokarmowe zawarte w paszy objętościowej muszą zostać jak najlepiej spożytkowane. Jest to wyzwaniem, zwłaszcza że strawność dawek dla przeżuwaczy ulega znacznym wahaniom w zależności od terminu zbioru i nawożenia.
Strawność dawek żywieniowych dla opasów wyzwaniem dla żywieniowców
Im większa jest zawartość NDF i ADF, tym dłużej trwa rozkład frakcji ściany komórkowej przez drobnoustroje żwacza. Dawki żywieniowe z bardzo wysokim udziałem lekkostrawnych węglowodanów obniżają dodatkowo wartość pH żwacza. Pojemność buforowa staje się niska.
RUMIVITAL®b poprawia strawność włókna i buforowanie żwacza
RUMIVITAL®b udostępnia składniki pokarmowe, które pozostałyby niestrawione w żwaczu lub których rozkład i tempo pasażu byłyby znacznie wydłużone. Wraz z poprawą strawności włókna wzrasta pojemność buforowa, dzięki czemu wahania wartości pH są mniejsze i obniża się ryzyko kwasicy. Efekt tego działania ma szczególne znaczenie dla dawek opartych na kukurydzy, a przeznaczonych na tucz opasów.
Drobnoustroje żwacza łatwiej znajdują dostępną skrobię
Kolejną cechą dodatnią RUMIVITAL®b jest udostępnienie większej ilości skrobi dla drobnoustrojow żwacza. W dawkach na bazie kukurydzy i mieszankach z wysokim udziałem lekkostrawnych węglowodanów dochodzi do efektywniejszego trawienia skrobi. RUMIVITAL®b wspomaga rozkład włókna surowego, substancji budulcowych tkanek roślinnych oraz frakcji skrobi. Poprawa strawności włókna skutkuje większą dostępnością energii z paszy objętościowej i większą wydajnością paszy.
Poprawa strawności potwierdzona w Instytucie ISF Schaumann Forschung
Instytut ISF Schaumann Forschung osiągnął znaczące wyniki w badaniach nad dawkami żywieniowymi, stosowanymi standardowo w tuczu opasów. Nowy produkt fermentacyjny RUMIVITAL®b został również przetestowany w buforze SARA w celu uzyskania optymalnych wyników nawet przy niższym pH żwacza. W próbach z RUMIVITAL®b udało się zwiększyć strawność NDF o 9,2 punktów procentowych, a strawność całej dawki o 4 punkty procentowe (rys.1). Skutkuje to dodatkową wydajnością paszy, która jest związana z obniżeniem kosztów paszy oraz lepszym buforowaniem żwacza.