Sukces hodowcy
Porady Trzoda

MiZi - Opatentowany sposób na zdrowy odchów prosiąt

Ferkel

Prawne regulacje dotyczące redukcji stosowania mikroelementów takich jak cynk i miedź oraz dążność do ograniczenia stosowania antybiotyków w hodowli trzody, a zwłaszcza w odchowie prosiąt, stanowią duże wyzwanie dla hodowcy. Faza odchowu jest wymagająca, gdyż na skutek licznych zmian i związanym z nimi stresem, prosię jest szczególnie podatne na choroby układu pokarmowego. Dla optymalnego wsparcia zwierząt potrzebne są różne środki, m.in. żywieniowe. MiZi zalicza się do wartościowych składników wspomagających żywienie prosiąt odsadzanych.

Opatentowana produkcja

Produkcja MiZi to opatentowana przez ISF Schaumann Forschung technika, polegająca na specjalnej obróbce „normalnego“ tlenku cynku w mimośrodowym młynie wibracyjnym. W efekcie tych procesów otrzymujemy molekuły tlenku cynku o dużej porowatości i tym samym znacznie większej powierzchni (rys.1). Zmiana struktury cząsteczek powoduje wprowadzenie energii do molekuł cynku i aktywację cząsteczek. Mikronizacja i aktywacja cząsteczek MiZi prowadzi do bardzo silnego działania hamującego rozwój chorobotwórczych bakterii (rys.2). 

MiZi - element składowy bezpiecznego odchowu prosiąt

Praktyczne zastosowanie MiZi w centrum naukowo-badawczym Gut Hülsenberg potwierdziło jego skuteczność w redukcji biegunek. Mizi, użyty w miejsce tradycyjnego tlenku cynku, przyczynił się do znacznego zmniejszenia częstotliwości występowania biegunek (rys.3). Przy dopuszczalnej przez prawo paszowe ilości cynku (125 mg Zn/kg paszy pełnoporcjowej), działanie MiZi hamujące rozwój patogenów odpowiada skuteczności powszechnie stosowanego cynku w ilości 2.000 mg w kg paszy pełnoporcjowej. MiZi wspiera zatem z powodzeniem status zdrowotny jelit w przypadku biegunek wywołanych bakteriami E. coli, przy zastosowaniu nieprzekraczającym prawnych zaleceń. Badanie próbek kału metodą PCR potwierdziło skuteczność MiZi w hamowaniu rozwoju patogenów. W porównaniu do tradycyjnego tlenku cynku, z MiZi udało się osiągnąć o 65% wyższą redukcję względnej ilości E. coli (rys.4). 
Pozytywne oddziaływanie MiZi na status zdrowotny zwierząt znajduje odzwierciedlenie nie tylko w wydajności zwierząt. Zastosowanie MiZi, przy odpowiednim zarządzaniu i dalszej optymalizacji mieszanek paszowych, stanowi wsparcie i działa stabilizująco na prosięta, także po odsadzaniu. Z uwagi na to MiZi dodano do składu wszystkich produktów dla prosiąt firmy SCHAUMANN. 
 

Produkcja MiZi
Rys,1 Produkcja MiZi opiera się na mechanicznej aktywacji tlenku cynku
Wpływ konwencjonalnego tlenu cynku i MiZi na względne zagęszczenie kolonii E. coli
Rys.2 Wpływ różnych ilości i rodzajów tlenku cynku (konwencjonalnego i MiZi) na względne zagęszczenie kolonii E. coli w czasie inkubacji wynoszącym 24 godziny
Redukcja biegunek z MiZi
Rys.3 Z MiZi wyraźna redukcja biegunek w trakcie pierwszych 10 dni po odsadzaniu (Porównanie skuteczności MiZi z powszechnie stosowanym tlenkiem cynku n=200; 120 mg Zn/kg paszy pełnoporcjowej)
Spadek względnej ilości E. coli o 65 % (w porównaniu do żywienia z tradycyjnym tlenkiem cynku, 120 mg ZnO/kg paszy pełnoporcjowej)
Rys.4 Redukcja względnej ilości E. coli o 65 % (w porównaniu do stosowania tradycyjnego tlenku cynku, 120 mg ZnO/kg paszy pełnoporcjowej)