Sukces hodowcy
Porady Bydło

Mleko pełne – Więcej niż tylko mleko matki

Kalb im Stroh

Odchów cieląt w wielu gospodarstwach bazuje na stosowaniu mleka pełnego. Wiąże się to jednak ze spełnieniem szczególnych wymogów. Wypicie 6 l mleka pełnego/zmieszanej siary pokrywa wprawdzie dzienne zapotrzebowanie młodych cieląt na substancje odżywcze, ale nie dostarcza potrzebnych mikroelementów i witamin (rys.1). Składniki te muszą zostać uzupełnione, aby nie doszło do silnych niedoborów, osłabiających odporność i spowalniających wzrost. 

Wzrost i status zdrowotny podczas fazy odpajania

Należy zapobiec pojawieniu się anemii wskutek niedoboru żelaza. Skarmianie wzbogaconym mlekiem pełnym o składzie dopasowanym do potrzeb cieląt, zawierającym obok witamin i mikroelementów również dodatkowe substancje czynne jak probiotyk PROVITA LE, wspomaga wzrost i status zdrowotny cieląt przez całą fazę odpajania. Schaumann posiada w swojej ofercie produkty o różnym kierunku działania (rys.2).

Elastyczne stosowanie mleka pełnego 

Składniki mleka pełnego ulegają każdego dnia wahaniom, w zależności od udziału siary. Zmienne ilości tłuszczu mogą wywołać biegunkę. Zarządzanie odpajaniem mlekiem pełnym np. przy użyciu taksówki mlecznej często napotyka na problemy związane z ciągle zmieniającą się ilością dostępnego mleka/siary, co wymaga uzupełniania zbiornika preparatem mlekozastępczym.
KALBI VOLLMILCH, produkt firmy SCHAUMANN stanowi innowacyjne rozwiązanie, aby na bazie dostępnego mleka pełnego, przy dodaniu wody stworzyć pełnowartościowe pójło dla cieląt. Obok optymalnego zaopatrzenia w mikroelementy i witaminy, KALBI VOLLMILCH zawiera umiarkowane ilości tłuszczu, które pomogą wyrównać wahania tłuszczu w mleku pełnym. Odpowiednia kombinacja kwasów stabilizuje pójło i wspomaga trawienie. KALBI VOLLMILCH cechuje proste i elastyczne zastosowanie: Dostępne mleko pełne należy uzupełnić wodą do pożądanej ilości pójła. Następnie na l wody dodać 155 g KALBI Vollmilch i zamieszać. Udział mleka pełnego w pójle pomiędzy 40 a 60%.
 

Zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy
Rys.1 Mleko pełne nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na mikroelementy i witaminy. Przykład: 6 litrów świeżego mleka pełnego
Program Kalbi dla cieląt
Rys.2 Program dla cieląt oferuje każdemu gospodarstwu optymalne rozwiązanie