Sukces hodowcy
Porady Bydło

Przemyślany koncept higieny dla zdrowych cieląt

Kalb

Straty cieląt wskutek braku higieny są ciągle zbyt wysokie. Aby umożliwić cielęciu dobry start, należy zatroszczyć się o to, by poród przebiegał spokojnie i dla krowy, jak i dla cielęcia. Porodówka powinna być czysta, sucha i świeżo wyścielona. Zapewnienie środowiska możliwie nienagannego pod względem higieny skutecznie pomaga ograniczyć skażenie patogenami podczas porodu i po wycieleniu. Kojce porodowe należy systematycznie czyścić i dezynfekować. Jeżeli jest taka możliwość, stosować system “all in – all out”. 

Przerwać łańcuch zakażeń

Podczas odchowu cieląt ważną rzeczą jest przerwanie łańcucha zakażeń i zlikwidowanie źródła infekcji. Zdrowiu cieląt zagrażają liczne bakterie chorobotwórcze. Za występowanie biegunek u cieląt odpowiedzialne są wciąż bakterie E. coli, kryptosporydia, kokcydia oraz rota- i koronawirusy. Czynniki chorobotwórcze mogą uaktywnić się w różnych momentach (rys.1). Z uwagi na to niezbędna jest dbałość o czystość i higienę przez cały odchów cieląt.
Po każdej zmianie obsady należy kojce dla cieląt uprzątnąć z obornika, wyczyścić i wydezynfekować. Tylko wtedy zagwarantowany jest pełen sukces (rys.2). ENDOSAN FORTE S NEU to środek dezynfekujący firmy SCHAUMANN, umieszczony na liście DVG, który jest niezwykle skuteczny wobec zakaźnych form przetrwalnikowych i rozwojowych (rys.2). Środek ten działa dezynfekująco na bakterie, grzyby, wirusy, zarodniki i bakterie Clostridium. 
Wobec rotawirusów zaleca się zastosowanie środków dezynfekujących firmy SCHAUMANN takich jak ORGANOSEPT NEU oraz PERMANENT AKTIV, które także umieszczone są na liście DVG. 
Mając do dyspozycji taki wybór środków zaradczych można przeciwdziałać biegunkom i stworzyć fundament pod wychów witalnych cieląt. Trzeba pamiętać, że te cielęta będą w przyszłości krowami wchodzącymi w skład naszego stada.

Czynniki chorobotwórcze
Rys.1 Liczne czynniki chorobotwórcze zagrażają zdrowiu cieląt już w pierwszych tygodniach życia
Czyszczenie i dezynfekcja zmniejszają ilość bakterii na porodówce i w kojcach cieląt
Rys.2 Tylko konsekwentne czyszczenie i dezynfekcja pomogą zmniejszyć ilość bakterii na porodówce i w kojcach cieląt
ENDOSAN FORTE S NEU - Oddziaływanie i zastosowanie
Rys.3 ENDOSAN FORTE S NEU - Oddziaływanie i zastosowanie