BONSILAGE SPEED G: Wymiernie szybsze zakiszanie


BONSILAGE SPEED G, innowacyjny zakiszacz firmy SCHAUMANN skracający czas zakiszania, pojawił się na rynku wiosną 2017 roku. Przeznaczony  do kiszonek z traw, koniczyny, lucerny i z żyta na zieloną masę umożliwia otwarcie silosu już po dwóch tygodniach bez ryzyka tlenowego zepsucia i przegrzania.


Instytyt ISF Schaumann Forschung przeanalizował statystyki dotyczące pierwszego pokosu 2017 z wszystkich regionów Niemiec. Kiszonki zostały otwarte już po 14 dniach.  Wszyscy rolnicy chwalili, oprócz dobrej stabilności po tak krótkim czasie zakiszania, przede wszystkim dobry smak kiszonki. Wyniki badań laboratoryjnych potwierdzają opinię rolników: średnia ilość w suchej masie kwasu mlekowego na poziomie 8,8 %, kwasu octowego na poziomie 2,12%  jak i niska wartość pH wynosząca 4,15 tłumaczą świetną stabilność po 14 dniach.

Tym samym BONSILAGE SPEED G ponownie potwierdził, że  jedyna w swoim rodzaju kombinacja szczepów bakterii kwasu mlekowego, w tym Lactobacillus diolivorans, zakisza wymiernie szybciej.

 

Więcej informacji o nowym produkcie otrzymają Państwo u doradcy SCHAUMANN-a.


Wyniki badań laboratoryjnych: BONSILAGE SPEED G