Higiena pasz


SILOSTAR TMR PROTECT gwarantuje świeże zapasy TMR-u

 
Szczególnie w miesiącach letnich nasila się problem przegrzewania się mieszanek paszowych. Niestabilny TMR oznacza straty energetyczne, niższą strawność oraz mniejszy pobór paszy. Drożdże odpowiedzialne za przegrzewanie dostają się najczęściej poprzez już ciepłą kiszonkę lub inne wątpliwe pod względem higieny udziały TMR.

 

Rozwój drożdży następuje wskutek obecności cukrów, długich przerw w mieszaniu i wysokich temperatur. W takich sytuacjach zaleca się zastosowanie produktu SILOSTAR TMR PROTECT (Granulat) lub SCHAUMASIL TMR (Flüssig). Zapewniają one stabilność cennych składników i nienaganny pod względem higieny TMR. Pasza jest bardziej smakowita i wydajna.

Badania Instytutu ISF w Wahlstedt dotyczące tlenowej stabilności TMR-u zaprawionego produktem SILOSTAR TMR PROTECT w ilości 0,2 % na tonę przekonują: po sześciu dniach zaprawiony TMR w przeciwieństwie do grupy kontrolnej był nadal nienaganny po względem higieny i stabilny tlenowo, jak to widać na rysunku. Przy temperaturze powyżej 30 stopni stwierdzono w przypadku grupy kontrolnej tlenową niestabilność.

SILOSTAR TMR PROTECT jest mieszanką składników do zakiszania stosowaną do zapasów TMR-u. Produkt jest bardzo prosty w użyciu i tym samym idealny dla wozów paszowych bez specjalnej techniki dozowania. Nie potrzeba wielkiego, technicznego nakładu, aby zapasy TMR-u oraz przedłożone mieszanki paszowe pozostały stabilne przez dłuższy okres czasu.

Przy stosowaniu płynów sprawdził się specjalny produkt SCHAUMASIL TMR z następującą kombinacją substancji czynnych: propionian amonu, glikol propylenowy, gliceryna. Produkt reguluje poziom cukru we krwi oraz odciąża przemianę materii zwierząt.
Do stabilizacji mieszanek paszowych bardzo dobrze nadaje się również SCHAUMASIL TMR PRO (propionian amonu). Inne produkty specjalne z programu Schaumasil dla TMR zawierają różne kombinacje kwasu propionowego, glikolu propylenowego oraz gliceryny.