Stres cieplny u świń: Odpowiednie żywienie pozwala uniknąć spadków wydajności


Świnie mogą wydalać nadmiar ciepła i energii metabolicznej tylko poprzez zwiększenie częstotliwości oddechów. Lochy hodowlane i tuczniki na wzrost temperatury reagują przede wszystkim redukcją poboru paszy. Konsekwencją niedostatecznego pobrania składników pokarmowych i energii jest znaczny spadek wydajności we wszystkich fazach produkcji.
 
Stres cieplny prowadzi do wystąpienia stresu oksydacyjnego czyli zaburzenia równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami w organizmie zwierzęcia. Skutkuje to osłabieniem układu immunologicznego i negatywnie oddziałuje na płodność. Należy przedsięwziąć stosowne środki żywieniowe i podjąć czynności zaradcze, aby zapobiec stratom uwarunkowanym upałami (rys.1).
 
Przy układaniu dawek należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
 
Zwiększenie wartości energetycznej
 
W zahamowaniu spadku poboru paszy pomoże podwyższenie wartości energetycznej dawek. Możliwe jest podniesienie zawartości tłuszczu do 5%. Z racji tego, że zwiększenie udziału oleju rzepakowego i sojowego jest trudne do zrealizowania od strony technicznej, sprawdziło się zastosowanie produktu SCHAUMA LIPO PLUS i SCHAUMACID ENERGIEMIX.
 
Koncentrat sproszkowanego, suchego tłuszczu SCHAUMA LIPO PLUS umożliwia szybkie zaopatrzenie w energię. Poza tym dodatek dekstrozy, sacharozy i słodkiej serwatki w proszku sprawia, że produkt jest wyjątkowo smaczny. W wymagających sytuacjach metabolicznych zapotrzebowanie na glukozę zabezpieczy SCHAUMACID ENERGIEMIX. Tę płynną kombinację gliceryny jak i kwasu mlekowego oraz mrówkowego wyróżnia bardzo wysoki potencjał energetyczny.
 
Zwiększenie wykorzystania składników pokarmowych
 
Podczas trawienia białka surowego wytwarza się w ciele świni dużo dodatkowego ciepła metabolicznego. Aby uniknąć wysokiej podaży białka surowego, można zastosować MPU bogate w aminokwasy. CERAVITAL, produkt fermentacji firmy SCHAUMANN, poprawia dodatkowo biodostępność składników pokarmowych, zawartych w paszy oraz stabilizuje układ trawienny. Tym samym w rezerwie pozostaje więcej energii potrzebnej lochom do produkcji mleka a tucznikom do przyrostów.
 
Optymalizacja poboru wody
 
Nieograniczone zaopatrzenie w wodę jest istotne dla podtrzymania wielu ważnych funkcji życiowych jak np. termoregulacja. Regularna kontrola jakości wody i pojenie czystą, nieskażoną wodą, musi być stałym elementem wszystkich procesów produkcyjnych. SCHAUMADES CLEAN WS, wieloskładnikowy środek dezynfekujący, przeznaczony do wody pitnej, usuwa osad z rurociągów i hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych.
 
Redukcja stresu oksydacyjnego
 
Obciążenia organizmu świń takie jak upał czy nieprawidłowa dawka prowadzą do wystąpienia stresu oksydacyjnego, określanego inaczej jako brak równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami („łapaczami rodników”) w metabolizmie komórkowym. Wolne rodniki mają negatywny wpływ na układ odpornościowy i komfort zwierząt. Tylko antyoksydanty potrafią zatrzymać rozwój stresu oksydacyjnego. Kombinacja różnych, naturalnych antyoksydantów, zawartych w CELL TOP, tworzy dzięki poczwórnemu spektrum działania skuteczną ochronę przed stresem oksydacyjnym (rys.2).
 

 

Rys.1 Środki przeciwdziałające wystąpieniu stresu oksydacyjnego
 

Rys.2 Poczwórna ochrona w produkcie CELL TOP