Mikrobiologiczne zasiedlenie kojca porodowego ma duży wpływ ma zdrowie prosiąt. Niektóre infekcje nabyte na porodówce, ujawniają się dopiero po odsadzeniu. Tylko ukierunkowane działania jak czyszczenie i dezynfekcja zapobiegną infekcjom i chorobom.
W porównaniu do paszy odsadzeniowej, pasza do wychowu prosiąt zawiera niższe ilości wysokostrawnych komponentów, aromatów, kwasów itd. Aby zmiana nie obciążyła zbyt mocno układu trawiennego, należy przeprowadzać ją stopniowo, w przemyślany sposób.
Podczas odsadzania mamy do czynienia z osłabionym układem immunologicznym prosiąt i ich nie w pełni wykształconym układem trawiennym. Zatem główne zadanie to zabezpieczenie zarówno poboru paszy, jak i zabezpieczenie procesów trawiennych prosiąt.
Długie porody lub bardzo duże mioty sprawiają, że prosięta są mniej żywotne i wymagają pomocy. Wyrównanie miotów osiągnąć można dzięki dokarmianiu i przesadzaniu prosiąt.
Zdrowe jelito stanowi podstawę dla stabilnego trawienia. Jednakże jelito potrzebuje czasu, by rozwinąć w pełni swoje funkcje. Właśnie dlatego odsadzane prosięta wymagają szczególnej uwagi.
Stres cieplny prowadzi do osłabienia układu immunologicznego i negatywnie oddziałuje na płodność. Należy przedsięwziąć stosowne środki żywieniowe i podjąć czynności zaradcze, aby zapobiec stratom uwarunkowanym upałami.
Podstawową przesłanką dla wysokiej wydajności i zdrowia zwierząt jest przemyślane żywienie loch, uwzględniające skład mieszanki o odpowiednim poziomie strawności i zastosowanie odpowiedniego nośnika włókna surowego.
Aby uniknąć strat masy ciała loch w okresie ssania należy przedsięwziąć konkretne kroki a w pierwszej kolejności zdefiniować status kondycji. Często stosuje się ocenę wg punktacji BCS.
Konsekwentne wprowadzanie środków higieny oraz podejmowanie kroków żywieniowych przeciwdziałających salmonelli powinno skutecznie pomóc zredukować zakres występowania choroby.