MIZI - Mikronizowany tlenek cynku skuteczny w zapobieganiu biegunek u prosiąt


Biegunka jest chorobą rozprzestrzeniającą się najczęściej wśród prosiąt odchowywanych na płaskich posadzkach. W momencie odsadzania prosiąt, ich układ immunologiczny nie jest jeszcze dostatecznie wykształcony a jednocześnie maleje działanie przeciwciał, pobranych wraz z siarą. Właśnie te czynniki oraz zmiana błony śluzowej jelita uwarunkowana odsadzaniem, ułatwiają bakteriom chorobotwórczym jak E. coli zasiedlenie jelit. Innowacyjna substancja czynna MIZI pomaga temu zapobiec.

 


Chore prosięta często wymagają interwencji lekarza weterynarii, która ma na celu niedopuszczenie do rozwoju choroby i spadku wydajności. Skuteczną metodą jest zastosowanie tlenku cynku (ZnO) w farmakologicznej dawce, wynoszącej 2.500-3.000 ppm. Duża ilość zostaje jednak nienaruszona i wydalona jako metal ciężki do środowiska. Z tego powodu dozowanie dużych ilości tlenku cynku już teraz nie jest wszędzie dopuszczalne a w najbliższej przyszłości ma zostać zakazane całkowicie.
 

Mikronizowany tlenek cynku poprawia skuteczność


Specjalna technika z użyciem mimośrodowego młynu wibracyjnego, opatentowana przez firmę SCHAUMANN, polega na mikronizowaniu „normalnego“ tlenku cynku i jego aktywacji. W efekcie tych procesów dochodzi do powiększenia jego powierzchni (wyższa porowatość) i zwiększenia reaktywności. Skuteczność MIZI jako dodatku zastosowanego w ilościach dopuszczalnych przez prawo paszowe, jest porównywalna z mechanizmem działania farmakologicznej dawki cynku ZnO. Z tego powodu firma SCHAUMANN wyposaża wszystkie mieszanki dla prosiąt odsadzanych w MIZI, oferując tym samym większe zabezpieczenie krytycznych faz cyklu produkcyjnego.


Oddziaływanie tlenku cynku


Różne badania naukowe pokazują, że tlenek cynku w wysokiej dawce skutecznie hamuje wzrost pewnych szczepów bakterii (enterobakterii, E. coli, bakterii mlekowych), a także zmniejsza zdolność przyczepiania się bakterii E. coli do błony śluzowej jelita. Dlatego ZNO jest tak skuteczny w przeciwdziałaniu biegunkom przy infekcji E. coli. Cynk jest również elementem składowym wielu enzymów biorących udział np. w podziale komórek, w metabolizmie tłuszczów, białek, energii oraz w różnych funkcjach systemu immunologicznego. Ponadto wykazuje także działanie przeciwzapalne, wspierające zdrowotność tkanek.

 


Wskaźnik występowania biegunek w pierwszych 14 dniach po odsadzaniu (na 100 prosiąt)